Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą wygodę użytkowania. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i spełniają takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię, gdy wracasz na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Jak prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców w 2024 r.? cz.4
Ewidencja czasu pracy kierowców w 2024 r. różni się od rejestru zeszłorocznego? Przyjrzeliśmy się przepisom krok po kroku i podsumowaliśmy najważniejsze informacje dotyczące prowadzenia ewidencji czasu pracy zawodowych kierowców. Sprawdź, czy w Twojej firmie wszystkie elementy są uwzględnione!
Godziny nadliczbowe w rejestrze
Przepisy dotyczące godzin nadliczbowych również w 2024 r. nie uległy zmianie. Zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowców – nadliczbowe – są to godziny ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad dobowy przedłużony wymiar czasu pracy.
Z reguły w 2024 r. kierowca nie może mieć na swoim koncie więcej godzin nadliczbowych niż 260 h. Niemniej – pracodawca może w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy ustalić inną liczbę godzin nadliczbowych, natomiast nie może ona wynieść więcej niż 8 h przypadających na każdy tydzień pracy w miesiącu – tj. 52. Wobec tego – maksymalna liczba nadgodzin, którą przewoźnik może określić, nie może przekroczyć 416 h.
To, co podkreśla nasz ekspert – Maciej Kabaciński – w zasadę tę nie wpisują się tygodnie, kiedy kierowca przebywa na urlopie. Zatem, jeśli kierowca w ciągu roku weźmie 3 tygodnie urlopu, wówczas, by obliczyć maksymalną liczbę nadgodzin mnożymy 49 tygodni przez liczbę 8 h. Zgodnie z tą regułą – nasz kierowca w ciągu całego 2024 r. będzie mógł odbyć maksymalnie 392 h nadliczbowe.
Leave A Comment