ul. 18 Stycznia 36D/21
+48 669 038 893 E-mail
/ 21 maja 2024

Jak prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców w 2024 r.? cz.4

ROZLICZANIE CZASU PRACY KIEROWCÓW DORADCA ADR I RID KURS ADR

ROZLICZANIE CZASU PRACY KIEROWCÓW DORADCA ADR I RID KURS ADR

 

Ewidencja czasu pracy kierowców w 2024 r. różni się od rejestru zeszłorocznego? Przyjrzeliśmy się przepisom krok po kroku i podsumowaliśmy najważniejsze informacje dotyczące prowadzenia ewidencji czasu pracy zawodowych kierowców. Sprawdź, czy w Twojej firmie wszystkie elementy są uwzględnione! 

Godziny nadliczbowe w rejestrze 

Przepisy dotyczące godzin nadliczbowych również w 2024 r. nie uległy zmianie. Zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowców – nadliczbowe – są to godziny ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad dobowy przedłużony wymiar czasu pracy. 

Z reguły w 2024 r. kierowca nie może mieć na swoim koncie więcej godzin nadliczbowych niż 260 h. Niemniej – pracodawca może w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy ustalić inną liczbę godzin nadliczbowych, natomiast nie może ona wynieść więcej niż 8 h przypadających na każdy tydzień pracy w miesiącu – tj. 52. Wobec tego – maksymalna liczba nadgodzin, którą przewoźnik może określić, nie może przekroczyć 416 h. 

To, co podkreśla nasz ekspert – Maciej Kabaciński – w zasadę tę nie wpisują się tygodnie, kiedy kierowca przebywa na urlopie. Zatem, jeśli kierowca w ciągu roku weźmie 3 tygodnie urlopu, wówczas, by obliczyć maksymalną liczbę nadgodzin mnożymy 49 tygodni przez liczbę 8 h. Zgodnie z tą regułą – nasz kierowca w ciągu całego 2024 r. będzie mógł odbyć maksymalnie 392 h nadliczbowe. 

Author:

Leave A Comment