Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą wygodę użytkowania. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i spełniają takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię, gdy wracasz na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Jak prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców w 2024 r.? cz.3
Ewidencja czasu pracy kierowców w 2024 r. różni się od rejestru zeszłorocznego? Przyjrzeliśmy się przepisom krok po kroku i podsumowaliśmy najważniejsze informacje dotyczące prowadzenia ewidencji czasu pracy zawodowych kierowców. Sprawdź, czy w Twojej firmie wszystkie elementy są uwzględnione!
Dłużej niż 8 godzin?
Nie ulega wątpliwości, że zdarzają się sytuacje, w których kierowca pracuje ponad 8 godzin, które wytyczają normy czasu pracy. System równoważny, który obejmuje kierowców, mówi o tym, że wobec kierowców zajmujących się przewozem rzeczy mogą być stosowane rozkłady czasu pracy, w których dopuszczalne jest wydłużenie wymiaru czasu pracy do 12 h na dobę. Wówczas przedłużony czas jest równoważony w poszczególnych dniach skróconym czasem pracy lub wolnymi dniami.
WAŻNE! W systemie podstawowym planowane może być maksymalnie 8 godzin pracy w dniu roboczym!
Jednocześnie warto pamiętać, że maksymalny czas pracy kierowcy stanowi tygodniowy czas pracy kierowcy wraz z godzinami nadliczbowymi. Suma przepracowanych godzin nie może przekraczać przeciętnie 48 h w przyjętym okresie rozliczeniowym, który nie przekracza 4 miesięcy.
Natomiast jeśli maksymalny czas pracy nie przekracza 48h tygodniowo w okresie rozliczeniowym, to istnieje możliwość przedłużenia go do 60 h.
WAŻNE! Jeśli kierowca jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy – nie może on pracować w sumie dłużej – niż w/w normy.
Leave A Comment