ul. 18 Stycznia 36D/21
+48 669 038 893 E-mail
/ 20 maja 2024

Jak prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców w 2024 r.? cz.3

ROZLICZANIE CZASU PRACY KIEROWCÓW DORADCA ADR I RID KURS ADR

ROZLICZANIE CZASU PRACY KIEROWCÓW
kura adr
doradca adr

Ewidencja czasu pracy kierowców w 2024 r. różni się od rejestru zeszłorocznego? Przyjrzeliśmy się przepisom krok po kroku i podsumowaliśmy najważniejsze informacje dotyczące prowadzenia ewidencji czasu pracy zawodowych kierowców. Sprawdź, czy w Twojej firmie wszystkie elementy są uwzględnione! 

Dłużej niż 8 godzin? 

Nie ulega wątpliwości, że zdarzają się sytuacje, w których kierowca pracuje ponad 8 godzin, które wytyczają normy czasu pracy. System równoważny, który obejmuje kierowców, mówi o tym, że wobec kierowców zajmujących się przewozem rzeczy mogą być stosowane rozkłady czasu pracy, w których dopuszczalne jest wydłużenie wymiaru czasu pracy do 12 h na dobę. Wówczas przedłużony czas jest równoważony w poszczególnych dniach skróconym czasem pracy lub wolnymi dniami. 

WAŻNE! W systemie podstawowym planowane może być maksymalnie 8 godzin pracy w dniu roboczym! 

Jednocześnie warto pamiętać, że maksymalny czas pracy kierowcy stanowi tygodniowy czas pracy kierowcy wraz z godzinami nadliczbowymi. Suma przepracowanych godzin nie może przekraczać przeciętnie 48 h w przyjętym okresie rozliczeniowym, który nie przekracza 4 miesięcy. 

Natomiast jeśli maksymalny czas pracy nie przekracza 48h tygodniowo w okresie rozliczeniowym, to istnieje możliwość przedłużenia go do 60 h.

WAŻNE! Jeśli kierowca jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy – nie może on pracować w sumie dłużej – niż w/w normy.

Author:

Leave A Comment