ul. 18 Stycznia 36D/21
+48 669 038 893 E-mail
/ 22 maja 2024

Jak prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców w 2024 r.? cz.5

ROZLICZANIE CZASU PRACY KIEROWCÓW DORADCA ADR I RID KURS ADR

ROZLICZANIE CZASU PRACY KIEROWCÓW
kura adr
doradca adr

Ewidencja czasu pracy kierowców w 2024 r. różni się od rejestru zeszłorocznego? Przyjrzeliśmy się przepisom krok po kroku i podsumowaliśmy najważniejsze informacje dotyczące prowadzenia ewidencji czasu pracy zawodowych kierowców. Sprawdź, czy w Twojej firmie wszystkie elementy są uwzględnione! 

Rozliczenie nadgodzin

A skoro już wiemy, ile godzin nadliczbowych maksymalnie może przepracować kierowca w 2024 r., zwróćmy szczególną uwagę na ich rozliczenie. Dlaczego? Ponieważ za pracę w godzinach nadliczbowych oprócz standardowego wynagrodzenia, kierowcy przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia, jeśli odbywają się one w nocy, w niedzielę lub święta, które nie są dla pracownika dniami pracy oraz w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub święto. Natomiast mniejszy dodatek – w wysokości 50% wynagrodzenia należy się za nadgodziny pracownika, które zostały wypracowane w dni powszednie.  

Kierowca też na własny wniosek może „odebrać” godziny nadliczbowe na czas wolny – w stosunku 1:1. Czyli za każdą godzinę nadliczbową kierowca może otrzymać 1 godzinę wolnego, ale wyłącznie w sytuacji, w której złoży odpowiedni wniosek. Istnieje także możliwość „oddania” pracownikowi nadgodzin bez wniosku złożonego przez zainteresowanego, ale wówczas stosunek odbioru musi wynosić 1:1,5 na korzyść kierowcy. 

Istnieją także nadgodziny średniotygodniowe. Aby zweryfikować, czy z takimi nadgodzinami mamy do czynienia trzeba policzyć:

Czas pracy – godz. nadliczbowe – wymiar czasu pracy = nadgodziny średniotygodniowe

Za nadgodziny średniotygodniowe również przysługuje kierowcy dodatek. Wysokość dodatku stanowi 100% wynagrodzenia za każdą godzinę nadliczbową z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. 

Author:

Leave A Comment